JT06RP10-13S
Mfr.Part #
JT06RP10-13S
Description
CONN PLUG FMALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
92
In Stock :
92
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
10-13
Feature :
Coupling Nut, Potted
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum Alloy
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 10-251416-235
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
13
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
13
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
Empty Shell :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Filter Feature :
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Mixed Contacts :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Unshielded
Pbfree Code :
Datasheets
JT06RP10-13S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT06RP10-13S Overview
JT06RP10-13S Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT06RP10-13S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT06RP10-13S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER