JT06RE22-55P-SR
Mfr.Part #
JT06RE22-55P-SR
Description
CONN PLUG MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
55
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Published :
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
55
ECCN Code :
EAR99
IEC Conformance :
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Length :
49.22mm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
CABLE
Bulk
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Bayonet Lock
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: LP-251415-205
Datasheets
JT06RE22-55P-SR
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT06RE22-55P-SR Overview
JT06RE22-55P-SR Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT06RE22-55P-SR Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT06RE22-55P-SR Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER