JT06RE22-14S-LC
Mfr.Part #
JT06RE22-14S-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 14POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
12
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Pins :
14
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
JT06RE22-14S-LC
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium over Nickel 14 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, JT
JT06RE22-14S-LC Overview
JT06RE22-14S-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT06RE22-14S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT06RE22-14S-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT