JT06RE18-32P-SR
Mfr.Part #
JT06RE18-32P-SR
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Circular Connector Assemblies
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: LP-251415-205
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
18-32
Number of Positions :
32
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
MIL Conformance :
yes
ECCN Code :
EAR99
COPPER ALLOY
HTS Code :
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Unshielded
Pbfree Code :
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Total Number of Contacts :
32
Datasheets
JT06RE18-32P-SR
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT06RE18-32P-SR Overview
JT06RE18-32P-SR Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT06RE18-32P-SR Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT06RE18-32P-SR Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER