JT06RE18-11P
Mfr.Part #
JT06RE18-11P
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
7
In Stock :
7
Total Number of Contacts :
11
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
11
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
HTS Code :
Orientation :
N (Normal)
Crimp
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 10-251415-165
IEC Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
18-11
Datasheets
JT06RE18-11P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT06RE18-11P-SR Overview
JT06RE18-11P-SR Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT06RE18-11P-SR Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT06RE18-11P-SR Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER