JT06RE14-18SA
Mfr.Part #
JT06RE14-18SA
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
No
Plating :
Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Length :
23.82mm
Orientation :
A
Number of Positions :
18
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Pbfree Code :
No
Gender :
Male
REACH SVHC :
No SVHC
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Unshielded
Published :
2006
Total Number of Contacts :
18
Empty Shell :
Feature :
Coupling Nut
Body Material :
Aluminium
Mount :
CABLE
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
14-18
Datasheets
JT06RE14-18SA
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
JT06RE14-18SA Overview
JT06RE14-18SA Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT06RE14-18SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT06RE14-18SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER