JT06RE14-18S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JT06RE14-18S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
18
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999, EMI SHIELDED
Shell Size - Insert :
14-18
Number of Positions :
18
MIL Conformance :
yes
Feature :
Coupling Nut
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
JT06RE14-18S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT06RE14-18S Overview
JT06RE14-18S Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT06RE14-18S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT06RE14-18S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER