JT06RE-20-39P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JT06RE-20-39P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
20-39
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
39
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACTS: 10-251415-165; LP-251415-205
Feature :
Coupling Nut
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
39
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum Alloy
DIN Conformance :
No
Backshell Type :
Solid
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Length :
23.82mm
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
CABLE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Shielding :
Unshielded
Empty Shell :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
JT06RE-20-39P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 39 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT06RE-20-39P Overview
JT06RE-20-39P Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT06RE-20-39P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT06RE-20-39P Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER