JT02RE20-16S
Mfr.Part #
JT02RE20-16S
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/57-358
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
5 Weeks
1 (Unlimited)
Mount :
Box
Bulk
Published :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
16
Flange
Backshell Type :
Solid
IEC Conformance :
Unshielded
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum Alloy
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Bayonet Lock
Total Number of Contacts :
16
Gold
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Datasheets
JT02RE20-16S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT02RE-20-16S-014 Overview
JT02RE-20-16S-014 Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT02RE-20-16S-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT02RE-20-16S-014 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER