JT02RE16-42P
Mfr.Part #
JT02RE16-42P
Description
CONN RCPT MALE 42POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Plating :
Shell Size - Insert :
Min Operating Temperature :
-65°C
Color :
Olive Drab
N (Normal)
Mount :
Box
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Unshielded
Depth :
30.96mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Length :
22.76mm
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
200°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Radiation Hardening :
COPPER ALLOY
Number of Contacts :
42
Number of Positions :
42
Datasheets
JT02RE16-42P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 42 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT02RE-16-42P-014 Overview
JT02RE-16-42P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT02RE-16-42P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT02RE-16-42P-014 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER