JT02RE14-15S-014
Mfr.Part #
JT02RE14-15S-014
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
15
Published :
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Additional Feature :
Backshell Type :
Solid
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Number of Positions :
15
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
JT02RE14-15S-014
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT02RE14-15S-014 Overview
JT02RE14-15S-014 Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT02RE14-15S-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT02RE14-15S-014 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER