JT02RE14-15P-023
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JT02RE14-15P-023
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
15
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mixed Contacts :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Number of Pins :
16
Empty Shell :
Number of Positions :
15
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IEC Conformance :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
Datasheets
JT02RE14-15P-023
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT02RE14-15P-023 Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series II, JT Series of products.The device is equipped with 16 pins.In addition, there are other features such as STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACTS: M39029/58-364; M39029/58-363, to mention only a few.The device runs in -65°C~200°C Operating Temperature.
JT02RE14-15P-023 Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT02RE14-15P-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT02RE14-15P-023 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER