JT02RE-14-37S-023
Mfr.Part #
JT02RE-14-37S-023
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Number of Contacts :
37
Orientation :
N (Normal)
Published :
Number of Positions :
37
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Crimp
Radiation Hardening :
No
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Bayonet Lock
Mount :
Box
Datasheets
JT02RE-14-37S-023
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT02RE-14-37S-023 Overview
JT02RE-14-37S-023 Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT02RE-14-37S-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT02RE-14-37S-023 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER