JT01RT20-41P-014
Mfr.Part #
JT01RT20-41P-014
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
41
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
No
Gender :
FEMALE
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gold
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Pins :
20
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Mount :
CABLE
Aluminum Alloy
Total Number of Contacts :
41
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Color :
Olive Drab
Datasheets
JT01RT20-41P-014
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT01RT20-41P-014 Overview
JT01RT20-41P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT01RT20-41P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT01RT20-41P-014 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER