JT01RE18-53S-SR
Mfr.Part #
JT01RE18-53S-SR
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
16
In Stock :
16
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
53
Mixed Contacts :
No
Unshielded
Contact Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Mount :
CABLE
Depth :
36.52mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
18-53
Length :
46.02mm
Filter Feature :
No
Radiation Hardening :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Plating :
Cadmium
Current Rating :
3A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Cable Clamp
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Empty Shell :
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
53
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
JT01RE18-53S-SR
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 53 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT01RE18-53S-SR Overview
JT01RE18-53S-SR Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT01RE18-53S-SR Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT01RE18-53S-SR Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER