JT01RE18-53P-LC
Mfr.Part #
JT01RE18-53P-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
22
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Reach Compliance Code :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
N (Normal)
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
53
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
53
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999, EMI SHIELDED
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Male Pins
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Datasheets
JT01RE18-53P-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Cadmium over Nickel 53 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series II, JT
JT01RE18-53P-LC Overview
JT01RE18-53P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT01RE18-53P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT01RE18-53P-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT