JT01RE14-19P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JT01RE14-19P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
19
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Published :
Number of Pins :
20
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Cable Clamp
Shielding :
Unshielded
Datasheets
JT01RE14-19P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT01RE14-19P-SR Overview
JT01RE14-19P-SR Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT01RE14-19P-SR Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT01RE14-19P-SR Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER