JT00RP16-26S
Mfr.Part #
JT00RP16-26S
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Potted
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Shielding :
Unshielded
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Crimp
DIN Conformance :
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Flange
Pbfree Code :
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
Backshell Type :
Solid
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
26
Filter Feature :
Number of Positions :
26
Datasheets
JT00RP16-26S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT00RP16-26S Overview
JT00RP16-26S Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT00RP16-26S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT00RP16-26S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER