JT00RE18-53P-424
Mfr.Part #
JT00RE18-53P-424
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
53
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gold
Number of Pins :
22
Crimp
Feature :
Cable Clamp
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
JT00RE18-53P-424
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT00RE18-53P-424 Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series II, JT Series.A total of 22 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Cable Clamp feature.As a result, the device runs at -65°C~200°C Operating Temperature.
JT00RE18-53P-424 Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT00RE18-53P-424 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT00RE18-53P-424 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER