JT00RE16-26P
Mfr.Part #
JT00RE16-26P
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
17
In Stock :
17
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Published :
2006
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999, EMI SHIELDED
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Gold
Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Unshielded
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
26
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
Depth :
30.96mm
Pbfree Code :
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
26
Mount :
Wall
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
16-26
Length :
23.54mm
MIL Conformance :
yes
Datasheets
JT00RE16-26P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT00RE16-26P Overview
JT00RE16-26P Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT00RE16-26P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT00RE16-26P Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER