JT00RE10-13S-SR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JT00RE10-13S-SR
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
49
In Stock :
49
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2013
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
13
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series II, JT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
13
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: 10-251416-235
Shell Size - Insert :
10-13
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
DIN Conformance :
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Pbfree Code :
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Feature :
Cable Clamp
Datasheets
JT00RE10-13S-SR
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
JT00RE10-13S-SR Overview
JT00RE10-13S-SR Features
MIL-DTL-38999 Series II, JT series
JT00RE10-13S-SR Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
JT00RE10-13S-SR Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER