JS1A-B-18V-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JS1A-B-18V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Number of Pins :
4
Published :
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
1500 Vrms
Input Switching Control Type :
Random
Contact (AC) Max Power Rating R Load :
2500VA@250VAC
Body Height :
16mm
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Dielectric Strength Between Open Contacts :
750 Vrms
Coil Current :
20mA
Coil Voltage (DC) :
18V
PCB Hole Count :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operate Time :
10 ms
Release Time :
10 ms
Body Breadth :
16 mm
Throw Configuration :
SPST
Max Operating Temperature :
85°C
Termination Type :
Solder
Number of Terminations :
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@250VAC
Body Length or Diameter :
22mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Length - Termination :
0.0039 inch
Coil Resistance :
900Ohm
Physical Dimension :
22mm x 16mm x 16mm
Coil/Input Supply Type :
DC
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@30VDC
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
150W@30VDC
End Contact Material :
Silver Tin Oxide
Weight :
12g
Contact Current(AC)-Max :
10A
Coil Voltage :
18V
Contact Resistance :
100MOhm
Mount :
Through Hole
Max Voltage Rating (AC) :
250V