JR25WR-16S(71)
Mfr.Part #
JR25WR-16S(71)
Description
CONN RCPT FMALE 16P SOLDER CUP
Cable Opening :
1.098 (27.90mm)
Voltage - Rated :
100VAC 140VDC
Number of Positions :
16
Reach Compliance Code :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE; WATERPROOF
Lead Free :
Lead Free
Contact Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Applications :
Automotive, Industrial, Telecommunications
Published :
Gender :
Receptacle
Total Number of Contacts :
16
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Finish :
Black Chromium
Current Rating :
10A
Empty Shell :
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
REACH SVHC :
Keyed
Insulation Material :
Plastic
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Color :
Black
Series :
JR-W
Datasheets
JR25WR-16S(71)
Hirose JR25WR-16S(71)
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 16 Positions Solder Cup Silver Black Chromium Bulk Keyed Threaded