JR25RK-24S
Mfr.Part #
JR25RK-24S
Description
CONN RCPT FMALE 24P SOLDER CUP
Stock
9
In Stock :
9
Keyed
Contact Style :
RND PIN-SKT
Mount :
Flanges, Panel
Depth :
35mm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
2009
Voltage - Rated :
250VAC 350VDC
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Reference Standard :
UL
Current Rating :
5A
MIL Conformance :
No
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Rated Current (Signal) :
5A
COPPER ALLOY
Additional Feature :
SOLDERING TYPE
Insert Material :
Phenol Formaldehyde (PF)
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
24
e4
Max Current Rating :
5A
Cable Opening :
1.098 (27.90mm)
Empty Shell :
Number of Ports :
1
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
Shell Finish :
Nickel
IEC Conformance :
Contact Resistance :
5mOhm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated AC :
250V
Total Number of Contacts :
24
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Contact Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
yes
Body Breadth :
1.378 inch
Series :
JR
Reliability :
COMMERCIAL
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Contact Finish - Mating :
Silver
Length :
27mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Datasheets
JR25RK-24S
Hirose JR25RK-24S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk Keyed Threaded