JR25RK-24P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JR25RK-24P
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT MALE 24P SOLDER CUP
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Additional Feature :
SOLDERING TYPE
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
No
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Positions :
24
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Total Number of Contacts :
24
Reach Compliance Code :
Unknown
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
1.378 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
118.1μin 3.00μm
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Cable Opening :
1.098 (27.90mm)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
HTS Code :
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Phenol Formaldehyde (PF)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Silver
Published :
2014
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Unshielded
Reliability :
COMMERCIAL
Mounting Feature :
Flange
Rated Current (Signal) :
5A
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Resistance :
5mOhm
Contact Style :
RND PIN-SKT
Reference Standard :
UL
Voltage - Rated :
250VAC 350VDC
Empty Shell :
Orientation :
Keyed
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
yes
Series :
JR
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Length or Diameter :
1.378 inch
Voltage - Rated AC :
250V
Shell Size - Insert :
25
Number of Ports :
1
Contact Gender :
Male
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
JR25RK-24P
Hirose JR25RK-24P
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Solder Cup Silver Nickel Bulk Keyed Threaded