JR13WCC-10(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JR13WCC-10(71)
Manufacturer
Hirose
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN CABLE CLAMP SZ 13 M16 BLACK
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Backshells and Cable Clamps
Plating :
Chrome
RoHS Status :
RoHS Compliant
Cable Opening :
0.394 (10.00mm)
Published :
Thread Size :
M16x0.75
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Length :
16mm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Cable Exit :
180°
Feature :
Clamp Screws, Gasket, Washer
Number of Positions :
10
Factory Lead Time :
8 Weeks
Color :
Black
Includes :
5 pcs - 1 Cable Clamp, 1 Gasket, 2 Screws, 1 Washer
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Material :
Aluminum Alloy, Brass, Zinc Alloy
Diameter - Outside :
0.787 (20.00mm)
Series :
JR-W
Type :
Cable Clamp
Pbfree Code :
yes
Shell Size - Insert :
13
Package / Case :
Metal
Wire/Cable Diameter :
10 mm