JQ1A-24V-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JQ1A-24V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Published :
Throw Configuration :
SPST
Coil Current :
8.3mA
Power Consumption :
200mW
Release Time :
10ms
Radiation Hardening :
No
Electrical Life :
50000 Cycle(s)
Length :
20mm
Coil Voltage (DC) :
24V
Height :
15.6mm
Series :
JQ
Packing Method :
Box
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Relay Action :
Momentary
Contact Rating (Current) :
5A
Mounting Type :
Through Hole
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Termination Style :
PC Pin
Switching Voltage :
250VAC 110VDC -Max
Max Voltage Rating (DC) :
110V
Mount :
PCB, Through Hole
Coil Insulation :
Class E
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
250V
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Depth :
10mm
Reference Standard :
CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
Termination :
PC Pin
REACH SVHC :
No SVHC
Must Operate Voltage :
18VDC
Must Release Voltage :
1.2VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Width :
10mm
Operate Time :
20ms
Coil Voltage :
24VDC
Weight :
7g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Physical Dimension :
20mm x 10mm x 16mm
Packaging :
Bulk
Power Rating :
200mW
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Coil Type :
Non Latching
Coil Power :
200mW
Number of Pins :
4
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Coil/Input Supply Type :
DC
Pbfree Code :
yes
Coil Resistance :
2.88kohm