JN1KW15PL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JN1KW15PL1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCP HSG MAL 15P INLN PNL MT
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Series :
JN1W
Published :
Operating Temperature :
-20°C~125°C
Shell Material :
Synthetic Resin
Shell Size - Insert :
W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Housing Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Feature :
Backshell
Fastening Type :
Push-Twist
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
15
Contact Size :
22
Type :
For Male Pins
Insert Material :
Synthetic Resin
Mount :
Flanges, Free Hanging, Panel
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
JN1KW15PL1
Receptacle Housing Synthetic Resin Free Hanging (In-Line); Panel Mount 15 Positions Bulk Push-Twist Unshielded Contacts Not Included JN1W
JN1KW15PL1 Overview
JN1KW15PL1 Features
JN1W series
JN1KW15PL1 Applications
There are a lot of JAE Electronics
JN1KW15PL1 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT