JN1AS10UL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JN1AS10UL1
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
3A
Termination :
Solder
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Twist
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Synthetic Resin
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Metal
Operating Temperature :
-20°C~125°C
Color :
Black
Packaging :
Tray
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
10
Insulation Material :
Plastic
Cable Opening :
0.472 (12.00mm)
Series :
JN1
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Synthetic Resin
Contact Gender :
FEMALE
Voltage - Rated :
200VAC
Mounting Feature :
Flange
Plating :
Copper
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
14 Weeks
Shell Size - Insert :
S
Gender :
Receptacle
Datasheets
JN1AS10UL1
JAE Electronics JN1AS10UL1
Receptacle, Male Pins Synthetic Resin Panel Mount, Through Hole 10 Positions Solder Gold Tray N (Normal) Push-Twist
JN1AS10UL1 Overview
JN1AS10UL1 Features
JN1 series
JN1AS10UL1 Applications
There are a lot of JAE Electronics
JN1AS10UL1 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER