JMXHH1G10MSUDSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JMXHH1G10MSUDSA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
10
Current Rating (Amps) :
2.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Unshielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Blue, Light Gray
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7μin 0.50μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Polyetherimide (PEI)
Termination :
Solder Cup
Orientation :
G
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size - Insert :
1-10
Contact Material :
Copper Nickel
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
JMX
Applications :
Industrial, Instrumentation, Medical
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
JMXHH1G10MSUDSA
Souriau-Sunbank by Eaton JMXHH1G10MSUDSA
Receptacle, Male Pins Polyetherimide (PEI) Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull
JMXHH1G10MSUDSA Overview
JMXHH1G10MSUDSA Features
JMX series
JMXHH1G10MSUDSA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
JMXHH1G10MSUDSA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER