JMR105AD7474KV-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JMR105AD7474KV-F
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X7T 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1 mm
Dielectric :
X7T
Capacitance :
0.47 µF
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Thickness (Max) :
0.024" (0.60mm)
Type :
High Reliability Automotive MLCC
Lead Spacing :
Qualification :
AEC-Q200
Package :
Cut Tape (CT)
Base Product Number :
JMR105A
Features :
Height :
0.5 mm
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Product Length :
1.02mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Class :
Class 2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance Tolerance :
± 10%
Series :
JMR
Width :
0.5 mm
Ratings :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Standard
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
±10%
Product Status :
Active
Brand :
Product Width :
0.5mm
Product :
High Reliability MLCCs
Applications :
Automotive
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
X7T
Voltage - Rated :
6.3V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Datasheets
JMR105AD7474KV-F
TAIYO YUDEN JMR105AD7474KV-F
JMR 0.47 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X7T 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)