JMK316ABJ226KLHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JMK316ABJ226KLHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X5R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
22µF
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.8034mm
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Halogen Free :
Halogen Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
1.6mm
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
6.3V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Series :
M
Datasheets
JMK316ABJ226KLHT
TAIYO YUDEN JMK316ABJ226KLHT
M 22μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)