JMK212BJ475MG-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JMK212BJ475MG-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Lead Free :
Lead Free
Depth :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.3462mm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X5R
Height :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X5R
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
M
Number of Terminations :
2
Published :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitance :
4.7μF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
JMK212BJ475MG-T
TAIYO YUDEN JMK212BJ475MG-T
M 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)