JMK212B7106MG-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JMK212B7106MG-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.3462mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Series :
M
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
6.3V
Capacitance :
10μF
Datasheets
JMK212B7106MG-T
TAIYO YUDEN JMK212B7106MG-T
M 10μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
JMK212B7106MG-T Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
JMK212B7106MG-T Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm