JMK107BJ105MA-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JMK107BJ105MA-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Series :
M
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Ceramic
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
1μF
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
17 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2006
Temperature Characteristics Code :
X5R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
0603
Temperature Coefficient :
X5R
HTS Code :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
800μm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
889μm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
Datasheets
JMK107BJ105MA-T
TAIYO YUDEN JMK107BJ105MA-T
M 1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)