JM1AN-TMP-DC48V-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JM1AN-TMP-DC48V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 48V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Weight :
28g
Mount :
Through Hole
Coil Type :
Non Latching
Coil Power :
900mW
Power Consumption :
900mW
Coil Current :
18.8mA
Packaging :
Bulk
Max Current Rating :
20A
Contact/Output Supply Type :
AC
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Must Operate Voltage :
33.6VDC
Termination :
Quick Connect
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Resistance :
2.56kOhm
Switching Voltage :
250VAC -Max
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Pbfree Code :
yes
Body Breadth :
16 mm
Throw Configuration :
SPST
ECCN Code :
EAR99
Operate Time :
20ms
Coil Voltage :
48VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil/Input Supply Type :
DC
Release Time :
10ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
CSA; TUV; UL; VDE
Number of Pins :
4
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Relay Action :
Momentary
Published :
Coil Voltage (DC) :
48V
Mounting Type :
Through Hole
Contact (AC) Max Rating R Load :
20A@250VAC
Series :
JM
Must Release Voltage :
4.8VDC
Body Height :
26.5mm