JGG.0B.306.CYCD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JGG.0B.306.CYCD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Length :
32mm
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Feature :
Backshell
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Orientation :
G
Series :
0B
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Finish :
Chrome
Number of Positions :
6
Shielding :
Shielded
Current Rating :
2.5A
Shell Size - Insert :
306
Diameter :
9.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
IP50
Contact Style :
Pin
Shell Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
JGG.0B.306.CYCD52Z Overview
JGG.0B.306.CYCD52Z Features
0B series
JGG.0B.306.CYCD52Z Applications
There are a lot of LEMO
JGG.0B.306.CYCD52Z Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER