JE1AXN-DC12V-H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JE1AXN-DC12V-H
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mount :
Through Hole
Contact Rating (Current) :
5A
Coil Type :
Non Latching
Operate Time :
10ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination Style :
PC Pin
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Must Release Voltage :
1.2VDC
Min Operating Temperature :
-40°C
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Max Operating Temperature :
70°C
Throw Configuration :
SPST
Lead Free :
Lead Free
Coil Power :
400mW
Coil Resistance :
360Ohms
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Termination :
PC Pin
Series :
JE-X
Coil Voltage (DC) :
12V
Release Time :
2ms
Coil Voltage :
12VDC
Coil Current :
33.3mA
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Must Operate Voltage :
8.4VDC