JCC50HETH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JCC50HETH
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.100
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Edgeboard Connectors
Plating Thickness :
30μin
Contact Type :
Cantilever
Flange Feature :
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125 (3.18mm) Dia
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Total Number of Contacts :
100
Material - Insulation :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Reference Standard :
UL
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Gender :
FEMALE
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Body Length or Diameter :
5.875 inch
Number of Rows :
1
Packaging :
Tray
Length - Termination :
0.2 inch
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Read Out :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reliability :
COMMERCIAL
Termination :
Solder
Mounting Option 1 :
LOCKING
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Rated Current (Signal) :
3A
Factory Lead Time :
3 Weeks
Body Breadth :
0.4 inch
Pitch :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions :
50
Card Type :
Non Specified - Dual Edge
Datasheets
JCC50HETH
Female 0.100 2.54mm Beryllium Copper 1 Rows Tray Solder Gold 50 Positions Polyamide (PA9T), Nylon 9T