JC2AF-TM-DC24V-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JC2AF-TM-DC24V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Action :
Momentary
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount, Flanges
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
Box
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Height :
30.5mm
Termination :
Quick Connect
Depth :
19mm
Max Current Rating :
10A
Lead Free :
Lead Free
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Power Consumption :
1W
Switching Voltage :
250VAC -Max
Length :
45mm
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Coil Voltage :
24VDC
Coil/Input Supply Type :
DC
Width :
45mm
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Reference Standard :
CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
Contact/Output Supply Type :
AC
Coil Voltage (DC) :
24V
Series :
JC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Number of Pins :
6
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Coil Resistance :
576Ohm
Must Release Voltage :
2.4VDC
Operating Temperature :
-50°C~60°C
Additional Feature :
RELEASE TIME WITHOUT DIODE
Power Rating :
1W
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@250VAC
Coil Current :
41.6mA
Coil Type :
Non Latching
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Release Time :
10ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Power :
1W
Operate Time :
30ms
Physical Dimension :
45mm x 19mm x 32.9mm
Throw Configuration :
DPST
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
Voltage - Rated AC :
250V