JC1AF-DC12V-F
Mfr.Part #
JC1AF-DC12V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Power Rating :
900mW
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Through Hole
Depth :
19mm
Termination :
PC Pin
Number of Pins :
4
Additional Feature :
RELEASE TIME WITHOUT DIODE
Voltage - Rated AC :
250V
Length :
30mm
Published :
Power Consumption :
900mW
Coil/Input Supply Type :
DC
Must Release Voltage :
1.2VDC
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Packing Method :
Box
Coil Voltage :
12VDC
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Throw Configuration :
SPST
Termination Style :
PC Pin
Relay Action :
Momentary
Reference Standard :
CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
Contact (AC) Max Rating R Load :
15A@250VAC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operate Time :
30ms
Switching Voltage :
250VAC -Max
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Max Current Rating :
15A
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Resistance :
160Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
19mm
Coil Type :
Non Latching
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
JC
Packaging :
Bulk
Release Time :
10ms
Coil Current :
75mA
Operating Temperature :
-50°C~60°C
Coil Power :
900mW
Contact/Output Supply Type :
AC
Height :
30mm
Coil Voltage (DC) :
12V