JBXHH2G16FCSDSR
Mfr.Part #
JBXHH2G16FCSDSR
Description
JBX 16C SKT RECP FRT MNT EXT
Polyetheretherketone (PEEK)
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated :
730V
Shell Size - Insert :
2
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Panel, Rear Side Nut
Number of Positions :
16
Current Rating :
6A
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Datasheets
JBXHH2G16FCSDSR
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel Bulk G Push-Pull
JBXHH2G16FCSDSR Overview
JBXHH2G16FCSDSR Features
JBX series
JBXHH2G16FCSDSR Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
JBXHH2G16FCSDSR Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER