JBXHH2G10FCSDSR
Mfr.Part #
JBXHH2G10FCSDSR
Description
JBX 10C SKT RECP FRT MNT EXT
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
JBX
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Mount :
Bulkhead, Panel, Rear Side Nut
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Shell Size - Insert :
2
Current Rating :
8A
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
830V
Push-Pull
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
Number of Positions :
10
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Material :
Copper, Nickel
Datasheets
JBXHH2G10FCSDSR
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel Bulk G Push-Pull
JBXHH2G10FCSDSR Overview
JBXHH2G10FCSDSR Features
JBX series
JBXHH2G10FCSDSR Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
JBXHH2G10FCSDSR Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER