JBXFD3G22MSSDSR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JBXFD3G22MSSDSR
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 22P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Insulation Material :
Plastic
Wire/Cable Gauge :
26 AWG
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Shell Size - Insert :
3
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Chrome
Color :
Silver
Voltage - Rated :
560V
Series :
JBX
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7μin 0.50μm
Applications :
Industrial, Instrumentation, Medical, Telecommunications
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
5.5A
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP40
Factory Lead Time :
18 Weeks
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Contact Gender :
Male
Shell Material :
Brass
Feature :
Backshell
Termination :
Solder Cup
Orientation :
G
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
22
Datasheets
JBXFD3G22MSSDSR
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 22 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk G Push-Pull
JBXFD3G22MSSDSR Overview
JBXFD3G22MSSDSR Features
JBX series
JBXFD3G22MSSDSR Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
JBXFD3G22MSSDSR Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER