JBXFD3G14MCSDSMR
Mfr.Part #
JBXFD3G14MCSDSMR
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Feature :
Backshell, Boot Adapter
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
IP40
Shell Size - Insert :
3
Current Rating :
9A
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Voltage - Rated :
830V
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
JBXFD3G14MCSDSMR
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Chrome over Nickel Bulk G Push-Pull
JBXFD3G14MCSDSMR Overview
JBXFD3G14MCSDSMR Features
JBX series
JBXFD3G14MCSDSMR Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
JBXFD3G14MCSDSMR Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER