JBXER3G14FSSDSR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JBXER3G14FSSDSR
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP40
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7μin 0.50μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Brass
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Series :
JBX
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
830V
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
G
Mount :
Bulkhead, Panel, Rear Side Nut
Shell Size - Insert :
3
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Applications :
Industrial, Instrumentation, Medical, Telecommunications
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Current Rating :
9A
Number of Positions :
14
Color :
Silver
Datasheets
JBXER3G14FSSDSR
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount 14 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk G Push-Pull
JBXER3G14FSSDSR Overview
JBXER3G14FSSDSR Features
JBX series
JBXER3G14FSSDSR Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
JBXER3G14FSSDSR Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER