JBXEA2G10FPSDS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JBXEA2G10FPSDS
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
JBX 10C SKT DBL NUT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Copper
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size - Insert :
2
Color :
Silver
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Plating :
Chrome
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
JBX
Applications :
Industrial, Instrumentation, Medical, Telecommunications
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Max Current Rating :
30A
Shell Material :
Brass
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Number of Positions :
10
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Bulkhead - Front or Rear Side Nut
Voltage - Rated :
830V
Current Rating :
8A
Orientation :
G
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7μin 0.50μm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Length :
24mm
Wire/Cable Gauge :
24 AWG
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Datasheets
JBXEA2G10FPSDS
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount, Through Hole 10 Positions Solder Gold Chrome over Nickel Bulk G Push-Pull
JBXEA2G10FPSDS Overview
JBXEA2G10FPSDS Features
JBX series
JBXEA2G10FPSDS Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
JBXEA2G10FPSDS Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER