JB1HB10SL2
Mfr.Part #
JB1HB10SL2
Description
CONN RCP HSG FMALE 10POS INLINE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
ZINC ALLOY
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Nickel
Mount :
Free Hanging
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Shielded
Datasheets
JB1HB10SL2
JAE Electronics JB1HB10SL2
Receptacle Housing Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 10 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included JB1
JB1HB10SL2 Overview
JB1HB10SL2 Features
JB1 series
JB1HB10SL2 Applications
There are a lot of JAE Electronics
JB1HB10SL2 Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT