JB1CB10SL1-RK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
JB1CB10SL1-RK
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT HSG FMALE 10POS PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
22
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Synthetic Resin
Number of Positions :
10
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
JB1
Orientation :
Keyed
Shell Material :
ZINC ALLOY
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
B10
Datasheets
JB1CB10SL1-RK
Receptacle Housing Zinc Alloy Panel Mount Nickel 10 Positions Bulk Threaded Contacts Not Included JB1
JB1CB10SL1-RK Overview
JB1CB10SL1-RK Features
JB1 series
JB1CB10SL1-RK Applications
There are a lot of JAE Electronics
JB1CB10SL1-RK Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT
Related products
Part Manufacturer Stock Description
JB1CB10SL1-R JAE Electronics 30,690 CONN RCPT HSG FMALE 10POS PNL MT