JANTXV1N6126US
Mfr.Part #
JANTXV1N6126US
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SQ-MELF
Description
BI-DIRECTIONAL TVS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Clamping Voltage-Max :
98 V
Number of Elements :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
51.7 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51.7V
Subcategory :
Transient Suppressors
Terminal Form :
NO LEAD
Power Dissipation-Max :
1.5 W
JESD-30 Code :
O-XELF-N2
Surface Mount :
yes
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Reference Standard :
MIL-19500/516
Number of Terminals :
2
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
98V
Qualification Status :
Qualified
Bidirectional Channels :
1
Package :
Bulk
Voltage - Breakdown (Min) :
61.2V
HTS Code :
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
SQ-MELF
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.1A
Case Connection :
Isolated
Breakdown Voltage-Min :
61.2 V
Technology :
Zener
Reach Compliance Code :
Unknown
Configuration :
Series :
MIL-PRF-19500/516
Operating Temperature :
Terminal Position :
END
Power - Peak Pulse :
500W
Power Line Protection :
No
Package Shape :
Round
Pin Count :
2
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
500 W